• Начало
  • За нас
  • Последни Новини
  • Контакти
Gazzetta.bg
  • Български футбол
  • Световен футбол
  • Прогнозите на Gazzetta.bg
  • Световно първенство 2022
  • Последни Новини
  • /
  • Световно първенство 2022
  • /
  • Десет прогнози за Световното първенство в Катар 2022г.
  • /
Десет прогнози за Световното първенство в Катар 2022г.

Десет прогнози за Световното първенство в Катар 2022г.

Световното първенство през 2022 г. започва този месец и фактът, че турнирът в Катар беше изместен през зимата (в северното полукълбо), означава, че това е най-дълго чаканото първенство на планетата от 1950 г. насам. Изданието през 2018 г. в Русия видя Франция да става световен шампиони за втори път и беше четвъртото поредно първенство, спечелено от европейска нация, удължавайки най-дългата серия от победи на една конфедерация. Доминиращите клубове и играчи на клубния футбол играят в Европа, но може ли 2022 г. да бъде шанс за останалия свят да напомни на всички защо футболът наистина е игра номер 1 в света? Може би и ето някои други неща, които смятаме, че може или не може да се случат в тазгодишното издание –10 прогнози на Gazzetta.bg за Световното първенство през 2022 г.

  1. Ще има по-малко дузпи, отколкото имаше през 2018 г.

Тук в края на 2022 г. сме добре запознати със системата ВАР. Преди четири години и половина футболът бе различен, a ВАР повлия на началните етапи на Световното първенство през 2018 г. Защитниците, които до този момент се радваха на неофициална зелена светлина за изблъскване на опоненти в наказателното поле, внезапно бяха ударени от вълна от правосъдие, която заплашваше да провали целия турнир. Само в груповата фаза бяха отсъдени 24 дузпи, което беше повече от всички предишни турнири. Фазите на елиминациите видяха само още пет дузпи, докато отборите и защитниците коригираха поведението си. Никой не казва, че няма да има ВАР драма и на Световното първенство през 2022 г., но най-високата граница на дузпите от 2018 г. със сигурност никога няма да бъде достигната.

  1. Първото място в групата е изключително важно

Катар са единствените дебютанти на Световното първенство през 2022 г. и повечето очакват те да се борят да излязат от група А,. Суперкомпютър обаче им дава 36,2% шасн да останат на дъното в класирането. Единствената предишна нация домакин на Световното първенство, която не успя да премине след груповата фаза, беше Южна Африка през 2010 г., а формата на Катар, преди финалите, не предполага, че те могат да надминат Бафана Бафана 12 години по-късно. По-важното за турнира е тенденцията, че от въвеждането на осминафиналите на Световното първенство по футбол през 1986 г., последващият победител от всяко издание винаги е завършвал на първо място в своята група на турнира. Точно така, никоя страна, заела второ място (или трета, в ерата на 24 отбора) никога не е печелила Световната купа същата година. Струва си да имате предвид, докато попълвате прогнози за изданието през 2022 г.

  1. Англия ще достигне максимум до четвъртфинал

Преди четири години Англия изравни най-добрия си резултат на световно първенство в чужбина, като завърши на четвърто място. Италия 90 може да се сравни сРусия 2018. Класиране напред към финала, който води до суров оптимизъм, който се превръща в разочарование. Англия – благодарение на тежката квалификационна кампания на Греъм Тейлър – дори не успя да играе на Световното първенство през 1994 г., така че 2022 г. представлява подобрение, но нека бъдем честни тук, Англия никога не е надминавала четвъртфиналите на Световно първенство, проведено извън Европа. Последните осем в Мексико през 1970 г. и 1986 г., заедно с Япония/Корея през 2002 г., са най-добрите представяния на Трите лъва извън родния им континент и, тръгвайки към изданието през 2022 г. в лоша форма, не можем да видим подобряване на този рекорд през декември. Дори 2010 г., която беше истинско зимно Световно първенство, като се има предвид, че беше доста хладно в Южна Африка по това време на годината, не успя да надмине очакванията на англичаните. А групата на Англия за 2022 г., включваща Уелс, Иран и САЩ, отново има подобни вибрации като тази от 2010 г. на Словения, Алжир и САЩ. Англия спечели второто място в тази група и трябваше да се изправи срещу Германия във втория кръг. Ако заемат второ място в Катар  е вероятно да играят с Холандия във фазата на елиминациите.

22% - England have won just 22% (2/9) of their major tournament shootouts (World Cup/EUROs), the lowest ratio of any European nation to have been involved in three or more. Brutal. #ENG #EURO2020 pic.twitter.com/Ehfu5eur4N

— OptaJoe (@OptaJoe) July 11, 2021
  1. Хари Кейн ще стане най-добрият голмайстор на турнира за Англия

Англия едва ли ще бъде световен шампион през 2022 г., но Хари Кейн ще завърши годината като най-резултатния играч на Трите Лъва в международни турнири. Това беше една от странностите на кариерата на Уейн Рууни, който беше прокълнат да бъде талант от поколение, който, с изключение на краткия си тийнейджърски звезден изблик на Евро 2004, винаги разочароваше, когато дойдат важните двубои. Той добави само още три турнирни гола към четирите, които вкара в Португалия през 2004 г., но това все още е четвъртият най-висок резултат след Кейн, Гари Линекер и Алън Шиърър. Веднъж беше Нат Лофтхаус с три гола, след това за кратко беше Боби Чарлтън с четири, преди да бъде изпреварен от Джеф Хърст с шест. Линекер изравни общия брой на Хърст, като спечели Златната обувка през 1986 г., преди да го изпревари с попадението си в двубоя между Англия и Република Ирландия през 1990 г., преди да добави още три в Италия, за да завърши турнирната си кариера с 10 гола (Линекер игра на Евро 92 но се помни повече с това, че беше заменен от Греъм Тейлър, отколкото с каквото и да е представяне на терена).

Кейн следва пътя на Линекер, като спечели Златната обувка на Световното първенство, като вкара шест гола, след което вкара още четири на Европейското първенство през миналата година. Но докато Линекер трябваше да изчака до следващото Световно първенство, за да добави още, Кейн направи на Евро 2020 това, което Линекер не можа на Евро 88 - отбеляза. Всичко това означава, че – с изключение на контузия – капитанът Кейн ще вкара поне веднъж в Катар и ще бъде обявен за най-великия голмайстор на европейски и световни първенства в своята страна.

10 - Harry Kane is now England's joint-highest goalscorer in major tournaments (EUROs/World Cup), moving level with Gary Lineker on 10 goals. Rebound. #ENGDEN #EURO2020 pic.twitter.com/Cp94XPPiyU

— OptaJoe (@OptaJoe) July 7, 2021
  1. Меси и/или Роналдо да отбележат гол във фазата на елиминациите

Лионел Меси и Кристиано Роналдо са направили почти всичко, което може да се постигне по отношение на футболните голове. Да, Меси все още никога не е отбелязвал гол в първите две минути на мач през цялата си кариера, но заедно с Кристиано имат над 1500 попадения в кариерите си. Няма нито един формат на футбола, който да ги провали... освен фазата на елиминациите на Световни първенства. Никой от двамата не е отбелязвал голове отвъд груповата фаза досега в кариерите си и 2022 със сигурност представлява последната възможност за тях да го направят. Могат ли да подражават на Матю Ъпсън, Хари Магуайър и Емил Хески, като вкарат гол по време на елиминации на Световно Първенство?

  1. Победителят в Златната обувка ще отбележи точно шест гола

Шест гола изглежда са тавана в надпреварата за Златната обувка. Откакто Марио Кемпес отбеляза шест на Световното първенство през 1978 г., това беше водещият резултат в седем от следващите 10 издания. Роналдо вкара осем гола за Бразилия през 2002 г., но това само постави началото на ерата на носителите на Златната обувка с пет гола през 2006 г. и 2010 г., съответно Мирослав Клозе и Томас Мюлер. Оттогава обаче нормалната резултатност е възобновена, като Хамес Родригес и Хари Кейн спечелиха Златната обувка съответно през 2014 г. и 2018 г. благодарение на шест гола. Дори през 1994 г., когато наградата беше споделена, шест беше максималният брой отбелязани голове, въпреки че пет от общия брой на Олег Саленко бяха в един мач срещу Камерун (последният път, когато той някога е играл на международно ниво). Съвременните играчи стават все по-точни, достигайки законовия общ брой от шест гола чрез по-малко удари, но с максимум седем мача в настоящия формат, нарушаването на тази марка от шест гола изглежда малко вероятно отново. Извървяхме дълъг път от Еузебио с 66 удара през 1966 г. и можем да бъдем уверени, че повечето отбори през 2022 г. няма да се мерят с него (през 2018 г. само седем го направиха).

 

  1. Играта не спира да се развида

Футболът непрекъснато се развива и няма по-добро място да видите това от Световните първенства. Жуст Фонтен, човекът, отбелязал 13 гола през 1958 г., остана едва трети с Франция. Отборът на Испания вкара осем гола през 2010 г. и спечели всичко. Има безброй акаунти в социалните мрежи, посветени на връщане назад към времето, когато футболът уж е бил по-добър, но какво точно означава това? Ставате свидетел на поредица от класически голове от ретро мачове и може да изглежда, че да, футболът в отминалите години е бил невероятен. Поглеждате шортите им и виждате как футболистите просто се надигат от жестока атака, въпреки че кървят. Колко чисто, колко автентично.

Но отделете време, за да изгледате действително цяла двубой от друга ера, който е далеч по-малко ангажиращ от такъв през 2022 г. Защитниците са упълномощени да осакатяват опонентите и да изхвърлят. Вземете например мача между Мексико и Парагвай на Световното първенство през 1986 г. За малко повече от 40 минути игра с топката имаше удивителните 78 фаула. Реферът (англичанинът Джордж Кортни) беше най-заетият човек на терена. Това хубаво ли е? Не, не е. По-лошото е, че Мексико и Парагвай завършиха съответно на първо и второ място в групата. Този вид непринудена бруталност проработи и фактът, че вече не е нещо, което трябва да се помни по-често. Най-фаулираният играч на едно Световно първенство (1966-2018) беше Диего Марадона през 1986 г., следван от Диего Марадона през 1990 г. и след това Диего Марадона през 1982 г. Разбира се, носете своите ретро фланелки на Наполи с гордост, но също така спрете и си представите колко добър можеше да е аржентинеца ако беше защитен от съдиите.

Mexico v Paraguay at the 1986 World Cup saw 78 fouls in 41 mins 46 seconds of ball-in-play time. One every 32 seconds

❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌ pic.twitter.com/c5er9VLtRW

— Duncan Alexander (@oilysailor) March 20, 2020
  1. Ключовият човек на Англия ще бъде... Киърън Трипиър

Колкото и да им се иска на някои хора, Гарет Саутгейт няма да претърпи метаморфоза от сега до първия мач на Англия на 21 ноември. Мениджъра на Трите Лъва ще поеме същият път, който отведе Англия до полуфинал на Световното първенство през 2018 г. и финала на Евро 2020. Най-креативният играч на страната в тези два турнира бе Киърън Трипиър, ​​който също участва с единствения гол на отбора на полуфинала през 2018 г. Четири години по-късно и Трипиър е може би най-важното име в стартовите 11 на Нюкасъл Юнайтед, тактическото и креативно умение, придобито за няколко сезона в Испания с Атлетико Мадрид, осигурявайки на високоефективния отбор на Еди Хоу класа на десния фланг . И ако мислите, че Трипиър може да изпълнява само свободни удари и ъглови удари, тогава имайте предвид, че на Световното първенство през 2018 г. само Джеси Лингард участва в толкова много атаки, колкото Трипиър. Десният бек на Нюкасъл ще може да повтори своето постижение и в Катар.

28 - Across the 2018 World Cup and EURO 2020 combined, Kieran Trippier has created more chances than any other defender (28). Overall, only Kevin De Bruyne (36) has created more than him between the two tournaments. Reliable. #ENG #EURO2020 pic.twitter.com/UM0aMtMyJ4

— OptaJoe (@OptaJoe) July 11, 2021

  1. Отбор от Южна Америка ще спечели Световната купа през 2022 г.

Изминаха 20 години, откакто Бразилия на Луис Фелипе Сколари спечели Световната купа. Изминаха 36 години, откакто Аржентина на Карлос Билардо спечели Световната купа. Навършват се 72 години, откакто Уругвай на Хуан Лопес спечели Световната купа. Толкова трябваше да чакат феновете на трите големи южноамерикански футболни нации, откакто нацията им стана световен шампион. Благодарение на победата на Испания в Южна Африка през 2010 г. и победата на Германия в Бразилия през 2014 г., Европа е в безпрецедентна серия от четири поредни победи на Световната купа. Вярвате или не, до 2014г. всички победи на Световната купа в Европа бяха постигнати в рамките на собствения им контингент, но, поглеждайки назад, Световната купа през 2002 г. бе последното издание, спечелено от неевропейска нация. Докато някога Световното първенство беше шанс веднъж на всеки четири години да видите някои от най-великите имена във футбола да се появяват на телевизионния екран, сега вече можете да станете свидетели на големи бразилски звезди, които се трудят на прогизналите от дъжд терени в мачове за Купата на Лигата в Англия.

Но обратната страна на това намаляване на блясъка, отбори като Бразилия и Аржентина имат отбори, усъвършенствани в най-добрите школи в Западна Европа. Всеки знае, че най-често срещаната националност на играчите в историята на Шампионската лига е бразилската и както те, така и Аржентина се отправят към Световното първенство през 2022 г. с невероятно силни състави. Суперкомпютърът ОПТА в момента има Бразилия като фаворит, а Аржентина на трето място, разделени от действащия световен шампион Франция. Ако обаче френският отбор претърпи един от своите периодични спадове в морална и екипна работа, тогава южноамерикански гигант е готов да се намеси и да вземе трофея. Освен това в наши дни никой не е дублирал Световната купа.

  1. За някого 2022 г. ще бъде толкова добра, колкото никога няма да бъде!

Никога не трябва да завършвате с кисела нотка, така че мислете за това като за балада за падналите герои, за онези, които блестяха на Световните първенства и трябваше да участват в бъдещи издания, но така и не го направиха. Пример тук е Пол Гаскойн, който, докато плачеше в Торино през юли 1990 г., вече беше направил последното си участие във финален мач на Световното първенство. Получил картон в 99-ата минута срещу Западна Германия, 23-годишният Газа имаше оставащи 21 минути от Световното първенство по футбол, въпреки че никой от нас не го знаеше по това време.

  • Или какво да кажем за Олег Саленко, който беше на 24, когато вкара пет гола и асистира за един в последното си участие на Световното първенство през 1994 г.?
  • Или Жуст Фонтен, който беше на 24, когато вкара четири гола в последния си мач на Световното първенство през 1958 г.?
  • Или Томас Бролин, който беше на 24, когато асистира два пъти и отбеляза гол в последното си участие на Световното първенство през 1994 г.?
  • Или Андре Шюрле, който асистира за победен гол на Световното първенство на 23 години в последното си участие през 2014 г.?
  • Или Тостао, който игра на легендарния финал на Световното първенство през 1970 г. на 23 години в последната си поява?
  • Или Джак Уилшър, който беше само на 22 при последното си участие на Световното първенство през 2014 г.?
  • Или Дес Уокър, който беше на 24 при последната си поява през 1990 г.
  • Или Дейвид Плат, който беше на 24 при последната си поява през 1990 г.
  • Или Адриано, който беше на 24 при последната си поява през 2006 г.
  • Или Жан-Пиер Папен, който беше на 22 при последната си поява през 1986 г.

Можем да продължим. Всяка нация има своите съжаления. Всеки играч има своята история. Изводът? Насладете се на всеки момент.

08.11.2022

Световно първенство

Facebook

Свързани публикации на Gazzetta.bg

Виж още

Gazzetta.bg

Email

gazzetta@gazzetta.bg